Jak úspěšně začít pracovat v Británii či Irsku

Práce i v Irsku a Velké Británii je hitem posledních let. Je to jednoduché. Není to daleko, lze sebrat jen kufr a vyrazit. Žádné vízum, žádné omezení, ale….

Stovky lidí po vstupu do EU vyrazilo a spousty se zase vrátilo. Najít práci ve Velké Británii není vůbec snadné a jednoduché. Češi by neměli zapomínat, že stejný nápad dostali i Poláci, Maďaři, Litevci, zkrátka všichni z nově připojených zemí k EU , k tomu připočítat ještě zájemce z bývalých anglických kolonií, zejména z Afriky. A tak je konkurence veliká. Britské firmy si už dnes nedovolí zaměstnávat nikoho nelegálně.Kontrola je důsledná a pokuty veliké.

Odjet do ciziny se slovní zásobou „How are you , thanks , hello“ a pár librami v kapse je vyslovený hazard a lze ho doporučit jen dobrodružným povahám, nebo těm, kdo vlastně práci nehledají, ale mají s sebou dostatečně velkou zásobu financí. Kvůli zaměstnání si musíte založit konto, seznámit se s bezpečností práce, vyplnit registraci atd. Pominete – li všechny tyto problémy , pak problémem číslo jedna zůstává neznalost anglického jazyka. Někdo si to uvědomuje až ve chvíli, kdy už má zamluvenou letenku , nebo slíbené pracovní místo (což ovšem často neznamená – mám práci).

Chtějí se naučit jen „něco“, aby se trochu domluvili. Zapomínají, že anglický jazyk není dějepis , aby se ho naučili tak říkajíc přes noc. Jazyk se musí zažít. Musí se neustále opakovat, procvičovat. Základní mluva totiž vyžaduje nejméně 80-100 hodin samotného vyučování. K tomu nutno připočítat hodiny učení se doma. Slušná úroveň se dosáhne asi po 400 hodinách samotného vyučování. Když si to jednoduše spočítáme, tak základ jazyka ovládneme při intenzívní výuce cca po 2-3 měsících. Zkrátka , uvažujete- li o práci v cizině, nejdřív se poohlédněte, jak se onu „základní mluvu“ co nejrychleji naučíte s ohledem na váš čas a námahu. Čím lépe budete anglický jazyk znát , tím lépe se uplatníte. A pokud umíte dobře počítat, zjistíte, že investovaná částka za výuku v Čechách se bohatě vrátí ve výdělku v cizině za pár dní.

Vyděláte vlastně dvakrát. Peníze sice utratíte, ale znalost jazyka vám zůstane. Začněte proto ještě dnes.